Replacement Light Bulbs for CFML27VLX 27 Watt Natural Daylight Spectrum Light Bulb by Lumenivo - 27 Watt 6500K Bulb Four Tube CFL with GX10Q-4 4 Pin Base in a Square - 2 Pack
β˜…β˜…β˜…β˜…β˜… 4.3 123 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dfgnew.site
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • πŸ’‘ ABOUT THE BULB - Purchasing our product comes with 2 replacements for CFMLl27VLX that are measured at 6” length and 3.5” width and has a base of GX10Q-4 4 Pin Base and T4 bulb shape. Our 4 pin CFL light fixture emits 6500K of natural daylight!
  • πŸ’‘ ENERGY EFFICIENT - You’re not only saving some bucks but also the environment! Our 27W 6500k Bulb is equivalent to the 100W traditional bulb, making it more energy-efficient than other types of bulb!
  • πŸ’‘ UNRIVALED NATURAL LIGHT - This stimulates natural daylight, thus the ideal 4 pin compact fluorescent light bulb for areas where a bright, clear, and crisp atmosphere is recommended so you can be energized to take on any work! It also enhances your overall mood.
UPC 608347216698
Shape t4
Theme Energy-efficient Lighting
Wattage 27 watts
Brand Name lumenivo
Brightness 1600 lumen
Efficiency Highly Efficient
Light Type CFL
Model Name Lumenvio-CFML27VLX_2-Pack
Unit Count 2 Count
Light Color Blue
Manufacturer Lumenvio
Model Number Lumenvio-CFML27VLX_2-Pack
Power Source Corded Electric
Material Type Glass
Control Method App
Bulb Shape Size T4
Controller Type Push Button
Number of Items 2
Package Quantity 2
White Brightness 1600 Lumens
Color Temperature 6500 Kelvin
Light Source Type Compact fluorescent
Power Consumption 27 Watts
Additional Features Full Spectrum
Included Components 2 replacement light bulbs
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Source Wattage 27 Watts
Color Rendering Index 80
Item Dimensions W x H 3.5"W x 6"H
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Lamp
Accepted Voltage Frequency 100 to 120 Volts and 60 Hertz
Light Source Operating Life 10000 Hours
Incandescent Equivalent Wattage 100 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
β˜…β˜…β˜…β˜…β˜…
123 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (98)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)