Redify Ryobi R18ST50-0 Stapler, 18 V, Hyper Green
★★★★☆ 4.0 142 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dfgnew.site
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Part of the one+ system of cordless tools for the home and garden, the Ryobi R18ST50-0 cordless stapler is ideal for various DIY projects home including decorating, upholstery and carpet tacking. Effortlessly drive heavy duty 10mm crown staples from 6mm to 14mm in length with the powerful 18V mechanism. It’s compact and lightweight design makes it easier to use in a range of environments and applications. A tool-less depth of drive adjustment helps to protect the material surface and allows proper setting of staples. The included Material grip attachment stored on-board the tool helps to hold the work piece in place for easy stapling. This tool also includes 160x 10mm crown staples and a belt clip. This item is a 'bare' Tool (without battery or charger) which is a great value way to expand your one+ collection. All one+ batteries and Chargers are compatible with all one+ tools & a 3yr Warranty is included across the one+ range.
  • Compact and lightweight design makes it easy to use in a range of applications
  • Fires 10mm crown staples from 6mm to 14mm in Length to suit a range of projects
  • Material grip attachment helps to hold the work piece in place for easy stapling
Color Hyper Green
Brand Name RYOBI
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.64 Kilograms
Manufacturer Ryobi
Material Type Metal, Plastic
Product Style Compact,Heavy Duty
Item Type Name Stapler
Operation Mode Automatic
Included Components 160x 10mm crown staples, 1x Belt Clip, 1x Material Grip Attachment, 1x R18ST50-0 Stapler
Number of Fasteners 1000
Capacity Description 18
Global Trade Identification Number 04892210179241
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
142 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (107)
4 stars
8% (11)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)